piątek, 10 listopada 2017

„Jedyny zestaw na świecie”…, czyli w poszukiwaniu idealnej zabawki.               Dążenie do ideału, szczęścia powoduje, że uruchamiamy naszą wyobraźnię, marzymy, działamy. Wszystko, co trudne do poznania – wymaga cierpliwości, ale mobilizuje, motywuje, dodaje skrzydeł. Uwielbiamy więc poszukiwać, odkrywać, stawiać pytania. Szukamy czegoś niezwykłego, wyjątkowego. Chcemy być szczęśliwi, mieć przyjaciół, realizować ważne cele w życiu.
               Przypomina mi się bohater filozoficznej opowiastki A. de Saint – Exupery’ego – Mały Książę. Opuścił swoją planetę w poszukiwaniu przyjaźni. Gdy zobaczył ogród pełen róż, był bardzo nieszczęśliwy, bo uważał, że posiada jedyny kwiat na świecie, a okazało się, że ma zwykłą różę. Dopiero Lis wyjaśnił mu, na czym polega wartość jego jedynego kwiatu. Nie ma rzeczy doskonałych, ale możemy sprawić, że staną się one dla nas jedyne, wyjątkowe. Musimy je tylko „oswoić”, poświęcić im dużo czasu.
               Współczesny przemysł zabawkowy oferuje nam tysiące propozycji. Gubimy się w gąszczu zabawek. Oferta jest tak olbrzymia, że nie potrafimy dokonać wyboru. Kręcimy się wśród półek sklepowych – oglądamy lalki, pluszami, zabawki interaktywne, zestawy malarza, fryzjera, lekarza, pielęgniarki, oglądamy wózki, samochodziki, pojazdy kosmiczne. Wszystko nas przytłacza. Istnieje jednak zabawka, która dopiero od niedawna pojawiła się na rynku polskim. Potrzebowała trochę czasu i cierpliwości, aby się z nią oswoić i uznać, że to jedyna taka zabawka na świecie, a dokładniej zestaw kreatywnego myślenia. Hasło, które znajduje się na estetycznym opakowaniu „Każde dziecko jest geniuszem” od razu zachęca do zainteresowania się nią. Bo przecież wszyscy wierzymy w wiedzę i umiejętności naszych dzieci, pragniemy ich właściwego rozwoju i szczęścia. Obserwowałam dzieci, które miały możliwość tworzenia z zestawu „Thinkertoy”. Sprawiało im to wielką frajdę i radość. Uczyły się logicznego myślenia, współpracy w grupie, wykorzystania wiedzy w praktyce. To nie jest zwykła zabawka podobna do tysięcy innych, dla wielu dzieci będzie jedyna na świecie – dajmy im tylko szansę nieograniczonych możliwości tworzenia, realizacji marzeń i pasji, wszechstronnego rozwoju.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz